»Kullan─▒c─▒: »┼×ifre: Beni hat─▒rla?
Beles.Org / Sosyal / Ruh Sa─čl─▒─č─▒ / Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?:

Yazd─▒:  22 Jul 2007 19:25   Son d├╝zenlenme: osman
Panik Atak Nedir?

Panik Atak; yo─čun korku, kayg─▒, yo─čun endi┼če kar─▒┼č─▒m─▒ ve anksiyete sonucu ortaya ├ž─▒kan ve beyin taraf─▒ndan yanl─▒┼č sinyaller g├Ânderilerek ya┼čanan bir korku n├Âbetidir.

Sosyal ya┼čam ve i├žinde bulunulan ├že┼čitli s─▒k─▒nt─▒lar, beyin i├žinde b├╝y├╝k bir kaos ba┼člatabilir.
G├╝n├╝m├╝z├╝n pop├╝ler rahats─▒zl─▒─č─▒ olan Panik Atak'ta i┼čte tam bu nokta da, yani siz duygusal bir f─▒rt─▒na ya┼čarken ortaya ├ž─▒kar.

Panik Atak uzman hekimler taraf─▒ndan ┬ôpsikolojik bir sendrom┬ö olarak tarif edilse de, panik atak ya┼čayan ki┼či ├žo─čunlukla ya┼čad─▒klar─▒n─▒n ger├žekten fiziksel kaynakl─▒ sorunlar oldu─čunu ama ger├žek hastal─▒─č─▒n─▒n tespit edilemedi─čini d├╝┼č├╝n├╝rler. Bu sebeple bir ├žok  N├Âroloji ve dahiliye doktorlar─▒na muayene olurlar.
├çe┼čitli kan tahlilleri, MR gibi g├Âr├╝nt├╝leme y├Ântemleri, ekg, eko ├žekimleri yap─▒l─▒r.

T├╝m bu tahliller sonucunda doktor, hastan─▒n durumu i├žin "psikolojik" tan─▒s─▒ koyar.
Asl─▒nda hasta i├žin bu hi├žte k├╝├ž├╝msenecek bir hastal─▒k de─čildir!
Hasta, atak geldi─či zamanlarda ├Âlecekmi┼č gibi olur.
Bir an da ├ževreyle ba─člant─▒s─▒ kopar ve ├ž─▒ld─▒rd─▒─č─▒n─▒ sanar. Hatta ├ževresindeki insanlara zarar vermekten korkar. ─░kinci ataktan sonra, art─▒k hasta di─čer ataklar─▒ beklemeye ba┼člar ve bu da beklenti anksiyetesi denen sendromu ortaya ├ž─▒kar─▒r.

Hastal─▒─č─▒n g├Âr├╝lme ya┼č aral─▒klar─▒:
18-25 ile 30-40 ya┼člar─▒ aras─▒nda s─▒k├ža g├Âr├╝lebilir.

Panik Atak Belirtileri
- G├Â─č├╝ste a─čr─▒ ve bas─▒n├ž hissi.
- H─▒zl─▒ ve ┼čiddetli kalp ├žarpmas─▒.
- Nefes almada g├╝├žl├╝k, bo─čulaca─č─▒n─▒ sanma.
- Dizlerde ve ayaklarda titreme, g├╝├žs├╝zl├╝k.
- Mide bulant─▒s─▒, kar─▒n a─čr─▒s─▒.
- Ba┼č d├Ânmesi, bay─▒lacak gibi olma ya da bay─▒lma.
- ├ľl├╝m korkusu ya┼čama.
- Mide de rahats─▒zl─▒k. Bazen mideden ba┼člayan a─čr─▒ kalbe do─čru gider ve (sol kol da dahil) a─čr─▒ yapar.

Hastalar─▒n belirgin davran─▒┼člar─▒:
- S├╝rekli tansiyon ├Âl├žt├╝rme.
- Panik atak ya┼čama korkusuyla evden ├ž─▒kmama.
- Cinsel ili┼čkiden ka├ž─▒nma.
- D─▒┼čar─▒da bay─▒l─▒r─▒m korkusuyla yan─▒nda de─čerli e┼čya ta┼č─▒mama.
- Ataklara sebep oluyor diye ├že┼čitli yiyecekleri b─▒rakma.
- C├╝zdan─▒nda ya da cebinde yak─▒nlar─▒n─▒n telefon ve adreslerini bulundurma.
- Tek ba┼č─▒na banyo yapamama.
- G├╝n i├žinde olabildi─čince hastane ve acil servislerin etraf─▒nda dola┼čma.
- Gidece─či yolu hastanelerin bulundu─ču yere g├Âre ayarlama.
- Yolculu─ča ├ž─▒kamama.
- Sinemaya, al─▒┼čveri┼č merkezlerine, kalabal─▒k ortamlara girememe.
- K├Âpr├╝ ve uzun t├╝nelden ge├žememe.

Panik Atak Tedavisi Var m─▒?
Evet panik atak'─▒n tedavisi var.
Bu psikolojik bir hastal─▒k oldu─ču i├žin hangi tedavi y├Ântemini se├žerseniz se├žin, ├Âncelikle kafan─▒zdaki sorunlar─▒ halletmelisiniz.

Nedir bu y├Ântemler?
- Doktor kontrol├╝nde ila├žla tedavi.
- Doktor kontrol├╝nda psikoterapi y├Ântemi ile ila├žs─▒z tedavi.
- Doktor kontrol├╝nde ila├ž ve psikoterapi ile tedavi.
Yazd─▒:  24 Dec 2007 19:36
ben 3 defa psikologla g├Âr├╝┼čt├╝m ama tek asi y├Ân├╝m├╝ anlatt─▒m a┼č─▒r─▒ sinirli oldu─čumu s├Âyleyince ila├ž yazd─▒lar ama o ila├ž sa├žlar─▒m─▒ d├Âkmeye ba┼člad─▒ acaba bu panikatak ilac─▒da sa├ž─▒m─▒ d├Âker mi ben her yolu deniyorum kurtulmak i├žin ama olmuyor ilac─▒ denersem sa├ž─▒m d├Âk├╝l├╝r diye korkuyorum tabi doktor kontrol├╝nde
ama bide epilepsi hastas─▒ oldugumdan dolay─▒ kaynaklan─▒yor onuda biliyorum zaman─▒nda doktor demi┼čti
Yazd─▒:  24 Dec 2007 21:28   Son d├╝zenlenme: osman
Epilepsi sa├ž d├Âker mi bilmiyorum fakat antidepresan ila├žlar─▒n sa├ž d├Âkt├╝─č├╝ne dair bir yan etki hi├ž duymad─▒m. Aksine, deprosyanda bulunan ki┼činin sa├žlar─▒n─▒n d├Âk├╝lmesini de engeller.
B├╝t├╝n bunlar ila├žlar─▒ masum da k─▒lmaz.
Bu t├╝r ila├žlar─▒n t├╝rl├╝ t├╝rl├╝ yan etkileri vard─▒r ve kullanmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒z ilk 20 g├╝n i├žinde yan etkilerini g├Âsterir. 20 g├╝n sonunda vuc├╝t ilaca al─▒┼č─▒r ve art─▒k tolere etmeye ba┼člar.
Doktora epilepsi rahats─▒zl─▒─č─▒n─▒n oldu─čunu muhakkak s├Âylemelisin. ├ç├╝nk├╝ baz─▒ ila├žlar ters etki yarat─▒r.
Yazd─▒:  14 Feb 2009 22:37
Bu Panik atak ├žok k├Ât├╝ bir hastal─▒km─▒┼č Allah korusun ...
Yazd─▒:  14 Mar 2009 13:51   Son d├╝zenlenme: osman
Internet ├╝zerinde yaz─▒lm─▒┼č baz─▒ yorumlardan al─▒nt─▒lar:

- selam arkada┼člar bende ** denen illet y├╝z├╝nden panik atak oldum 2 ayd─▒r bu s─▒k─▒nt─▒y─▒ ├žekiyorum bastan kalp kan ritim bozuklu─ču falan zannettim kendimi i├žki kullanarak rahatlat─▒yordum ama ge├ženlerde i├žkiyi fazla ka├ž─▒r─▒nca acayip bir s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒m yine her an kalp krizi ge├žirip ├Âlecekmi┼č gibi oluyorum doktora gitmem gerekiyor mu? gideceksem de ger├žekten yararl─▒ bir doktor tan─▒yan─▒z varsa l├╝tfen bana ismini adresini telefonunu versin te┼čekk├╝r ederim...

- ben de uyuyam─▒yorum, her ┼čeyi d├╝┼č├╝n├╝yorum kafay─▒ tak─▒yorum, istemedi─čim ┼čeyleri bile d├╝┼č├╝n├╝yorum yata─ča girmekten korkar oldum. Yata─ča girince de titriyorum ne yapcam bimiyom off off...

- ─░lk defa 2 g├╝n ├Ânce sabah 5 de bir panik atak n├Âbeti ge├žirdim ve geceliklerimle ayakkab─▒ bile giymeden soka─ča att─▒m kendimi. e┼čime kalp krizi ge├žiriyorum beni hastaneye yeti┼čtir diye ba─č─▒rd─▒m. ve hastaneye ko┼čtuk. Krizim 25 dakika sonra ge├žti yava┼č yava┼č. Doktorlar hemen te┼čhisi koydular "panik atak" hep duyard─▒m ama bu kadar k├Ât├╝ bir ┼čey oldu─čunu bilmiyordum. ┼čimdi ne yapaca─č─▒m─▒ bilmiyorum ve evde yaln─▒z kalam─▒yorum.

- selam ben 17 ya┼č─▒nday─▒m bende panik atak hastal─▒─č─▒ var midem bulan─▒yor, a─čr─▒yor bazen terliyorum sanki sol kolum bazen yok gibi hissediyorum, ba┼č─▒m d├Ân├╝yor can─▒m felaket s─▒k─▒l─▒yor, bazen heyecan bas─▒yor...

- arkada┼člar bende de 2 haftad─▒r panik atak var n├Âbet geldi─činde kalbim s─▒k─▒┼č─▒yor nefes alam─▒yorum sanki o anda kalp krizi ge├žirip ├Âlece─čim hissi beynimi ├Âle bir sar─▒yor ki anlatamam otob├╝se binemez, kapal─▒ yerlere giremez oldum, ama hemen tedavisine ba┼člayaca─č─▒m bu hayat b├Âyle ├žekilmez bence herkese acil ┼čifalar...

- 2001′den beri bu illet hastal─▒kla u─čra┼č─▒yorum. Bakm─▒┼čs─▒n birka├ž y─▒l hic olmuyor, birden bire her iki g├╝nde bir oluyor. Her seferinde kalp krizi ge├žiriyorum sanip panik yap─▒yorum. acile eskiden ├žok gidiyordum simdi pek gitmiyorum ama, yinede birka├ž y─▒lda bir mutlaka atak an─▒nda gidip EKG ├žektiriyor, Echocardiogram yapt─▒r─▒yorum. Tabi aynen hi├ž bir ┼čey ├ž─▒km─▒yor, doktoruma her 6 ayda bir gidip b├╝t├╝n testleri yapt─▒r─▒yorum, her ┼čey normal geliyor. SSRI ila├žlar─▒ i├žmekten yana de─čilim ├ž├╝nk├╝ gayet ne┼čeli, hi├ž depresyonda bir insan de─čilim. ve i├žsem de yine panik atak ge├žirdim. Tek fayda eden benzodiazepemler Xanax veya Ativan. Onlar─▒mda ├žok al─▒┼čkanl─▒k yaratt─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yorlar o sebeple her g├╝n alm─▒yorum iki g├╝nde bir ├žeyrek al─▒p idare etmeye ├žal─▒┼č─▒yorum. ─░├žinizde hi├ž SSI grubu ila├žlardan fayda g├Âren var m─▒yd─▒. bana hi├ž yaramad─▒ ve fayda bile etmedi de Az olarak Ativan┬ĺa devam ediyorum. Bitkisel ila├ž deneyen var m─▒? Te┼čekk├╝rler...
Yazd─▒:  14 Mar 2009 14:19   Son d├╝zenlenme: osman
http://img49.imageshack.us/img49/1382/gucft1.jpg

Yukar─▒daki yorumlarda da g├Âr├╝ld├╝─č├╝ gibi, Panik Atak ya┼čayan ki┼čiler, bu hastal─▒─č─▒n te┼čhisi konulana kadar s├╝rekli olarak b├╝y├╝k bir hastal─▒─č─▒ yakaland─▒klar─▒n─▒ sanarlar.

Beraberinde; kalp krizi ve fel├ž ge├žirdiklerini sanabilirler. Te┼čhis konulana kadar hastane acil servisleri s─▒k s─▒k ziyaret edilir s├╝rekli Check Up yapt─▒r─▒l─▒r. Hatta gidilen hastanenin sonu├žlar─▒na g├╝venilmeyip, ba┼čka hastanelere gidilir.

Bu hastal─▒kta ilk ├Ânce ├ževrenin bilin├žli olmas─▒ gerekir.
├ç├╝nk├╝ Panik Atak hastal─▒─č─▒ olan bir ki┼či, ├ževresindeki insanlar─▒n durumunu anlayamaya─č─▒ndan emin olur.
Bu d├╝┼č├╝ncede de haks─▒z de─čildir! Genelde Panik Atak hastal─▒─č─▒ insanlar─▒n kendi kendilerine ├ž─▒kard─▒klar─▒ ├žok fazla panik olma hastal─▒─č─▒ gibi g├Âr├╝l├╝r.

Oysa panik atak ├žo─ču zaman hastan─▒n elinde olmayan nedenlerden dolay─▒ kendili─činden ba┼člar ve hasta bunun ba┼člayaca─č─▒n─▒ tahmin edebilir.

Burada en ├Ânemli konu panik atak n├Âbeti geldi─činde ne yap─▒lmas─▒ gerekti─čidir.
Hastal─▒─č─▒n ilk evrelerinde ataklar─▒ kontrol etmek olduk├ža zor olacakt─▒r.
Gelen ata─č─▒ durdurmak zordur. Sadece etkileri azalt─▒labilir.
Bunun i├žin ilk yap─▒lmas─▒ gereken ┼čey, atak geldi─či anda panik olmamakt─▒r.
Panik atak n├Âbeti geldi─či anda, kendinizi ne kadar paniklerseniz, o kadar a─č─▒r bir n├Âbet ge├žirirsiniz.

Panik atak genelde s─▒cak, ate┼č basmas─▒ ile ba┼člar.
Bu s─▒rada kendinizi iki d├╝nya aras─▒nda s─▒k─▒┼čm─▒┼č gibi hissedebilirsiniz. ├çevreniz farkl─▒la┼č─▒r. Kalp h─▒z─▒n─▒z kontrol edemeyece─činiz ┼čekilde h─▒zlan─▒r.
Strese kar┼č─▒ en zay─▒f olan mideden g├Â─č├╝se do─čru bir a─čr─▒ olu┼čabilir. Bu a─čr─▒ genelde kalp krizi san─▒l─▒r.
Asl─▒nda size bu a─čr─▒y─▒ s─▒k├ža ya┼čatabilecek organ midedir.
Ba┼č d├Ânmesi ve bay─▒lacak gibi olma en s─▒k kar┼č─▒la┼č─▒lan durumlardand─▒r.
Hastal─▒k, ki┼čide ├že┼čitli psikosomatik diye tabir edilen rahats─▒zl─▒klara neden olabilir.
Bunlar genelde bedenin sol taraf─▒nda g├Âr├╝l├╝r.

Bu belirtiler:
Kol uyu┼čmas─▒,
Kolu hissetmeme (asl─▒nda kol hareket ettirilebilir)
Al─▒n b├Âlgesinde sanki i├žeride bir ┼čey y├╝r├╝yormu┼č gibi bir a─čr─▒,
Ba┼č a─čr─▒s─▒,
Kulak ├ž─▒nlamas─▒,
Kula─č─▒n mekanik duymas─▒,
I┼č─▒─ča bakamama,
Y├╝r├╝rken kesilme ve bacaklarda yanma,
Uyku d├╝zensizlikleri, kabuslar g├Ârme,
S─▒rt b├Âlgesinde ve g├Â─č├╝ste a─čr─▒, yanma hissi,
Y├╝r├╝rken denge kayb─▒,
G├Âz se─čirmesi,
─░stem d─▒┼č─▒ hareket (tik) g├Âr├╝lebilir.

Bir sonraki yaz─▒m─▒zda, Panik Atak Tedavisi i├žin neler yap─▒lmas─▒ gerekti─čine yer verece─čiz.

Bu arada sak─▒n kafan─▒za g├Âre ila├ž kullanmay─▒n!
Yazd─▒:  22 Nov 2009 15:16
Anla┼č─▒labilir bir dilde k─▒sa ve ├Âz bir iki ┼čey yazmak istiyorum:

Panik Atak, bireyin ruhsal a├ž─▒dan kendini ifade edemedi─či s├╝reler sonunda v├╝cutda biriken enerji miktar─▒n─▒n artmas─▒ ve buna ba─čl─▒ olarak bu enerjinin ki┼činin kontrol├╝ d─▒┼č─▒nda v├╝cutdan d─▒┼čar─▒ at─▒lmas─▒d─▒r.

─░lk ya┼čanan panik atak, ard─▒ndan beklenti anksiyetesi yarataca─č─▒ndan dolay─▒, bu ruhsal rahats─▒zl─▒─č─▒ bir an ├Ânce tan─▒y─▒p kontrol alt─▒na almak gerekmektedir.

Antidepresan ila├žlar batakl─▒─ča sivrisinek ilac─▒ s─▒kmak gibidir.
Ye┼čil re├žeteli ila├žlar d─▒┼č─▒ndaki antidepresan ila├žlar─▒ ba─č─▒ml─▒l─▒k yapmazlar.
─░lac─▒ b─▒rakma a┼čamas─▒nda, ilaca ba┼člama a┼čamas─▒ndaki gibi ├že┼čitli semptomlar g├Âr├╝l├╝r ve ki┼či bunlar─▒ ba─č─▒ml─▒l─▒k olarak alg─▒lar.
─░├žinizdeki sorunu halletmedi─činiz s├╝rece, ilac─▒ b─▒rakman─▒zda size fayda sa─člamayacakt─▒r.

Panik Atak tedavisinde yap─▒lmas─▒ gerekenler konusunda sizlere Alt─▒n De─čerinde baz─▒ bilgileri ilerleyen g├╝nlerde ben aktarmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m

Sa─čl─▒kl─▒ g├╝nler dilerim.
Yazd─▒:  30 Jan 2010 02:02   Son d├╝zenlenme: header
Gercekten cok zor bir rahatsizlik, insanin basini kemiren d├╝s├╝nceler ve s├╝rekli beynini birseylerle mesgul eden bir durum(istem disi). Allah yardimcilari olsun bu durumdaki insanlarin.
Yazd─▒:  08 Feb 2010 17:37
Kol uyu┼čmas─▒,
Kolu hissetmeme (asl─▒nda kol hareket ettirilebilir
Y├╝r├╝rken kesilme ve bacaklarda yanma,

bu belirtiler bende var. ne yapmam gerekiyor..sad
Yazd─▒:  08 Feb 2010 22:50
Bu sorunun cevabini size bir doktorda baska hic kimse acik/net sekilde yanitlayamaz. Gidiniz bir doktora, size psikanaliz yapacaktir. Bu t├╝r seyleri kendi kendinize yenmek sizin zarariniza olacaktir.

Panik atagi yenmek icin en basta onerilen 3 sey var, Bunlar; Doktor, meditasyon ve yoga. Gecmis olsun..
Yazd─▒:  09 Feb 2010 14:30
4 sene ├Ânce ayn─▒ durum s├Âzkonusuydu doktora gitti─čmde bu i┼č sende biticek demi┼čti.. ├žok problem yapma kafan─▒ ba┼čka bir i┼čle me┼čgul et demi┼čti..aynen ├Âyle yapt─▒g─▒mda ge├žmi┼čti.. ┼čimdi ise ders ├žal─▒┼čt─▒g─▒m i├žin monoton g├╝nlerdeyim. ve akl─▒mdan silmem laz─▒m..bunun i├žin ne yapsam diye d├╝┼č├╝n├╝yordum..birden site kar┼č─▒ma ├ž─▒kt─▒.├žok g├╝zel bilgiler var.. te┼čekk├╝r ederim..doktorun bana diyece─či ayn─▒ ┼čeyler diye d├╝┼č├╝n├╝yrum..yoga olay─▒na tamamen kar┼č─▒y─▒m..onun yerine Yarat─▒c─▒ya dua etmek en mant─▒kls─▒...
Yazd─▒:  09 Feb 2010 14:45
Umarim kisa s├╝rede kendinizi toparlarsiniz.
Fakat; yoga olayi doktorlar tarafindan da tercih edilen ├╝c secenekten birtanesi.
Yazd─▒:  09 Feb 2010 18:03
te┼čekk├╝rler temenniniz i├žin...

yaln─▒z;doktor tercih edebilir,ama benim i├žin yoga ba┼čtan a┼ča─č─▒ hindistanda ├ž─▒km─▒┼č bat─▒l inan├ž tarz─▒ndaki bir yan─▒lg─▒...
Yazd─▒:  09 Feb 2010 18:37
Haklisiniz, gorunuste her ne kadar hinduizme ait yerel bir mesgale olsa da, gunumuzde psikolojik sorunlar yasayanlarin ilgsini cekmis bir yanilgi tabirinizle. grin_1
Yazd─▒:  09 Feb 2010 20:54   Son d├╝zenlenme: osman
Panik atak birden ba┼člamaz. Ge├žmi┼čden gelen baz─▒ olaylar─▒n birikimi, bunlar─▒ d─▒┼čar─▒ verememen ve birikimlerin e┼čik seviyesini ge├žmesi ile ba┼člar.

Panik atak'ta en iyi tedavi kendinizsiniz.
Sentetik ila├žlar, batakl─▒─ča sivri sinek ilac─▒ s─▒kmak gibidir. Yapabiliyorsan─▒z hi├ž bir ┼čeyi kafan─▒za takmayacaks─▒n─▒z. Dertlerinizi dinleyebilecek bi dostunuza ├Âzg├╝rce i├žinizi d├Âkmelisiniz. B├Âyle birisi yoksa bir uzmandan psikoterapi alabilirsiniz. Fakat terapi fiyatlar─▒ 200-300 TL aras─▒nda de─či┼čiyor. Ekonomik a├ž─▒dan sorun yaratabilir.

─░la├ž kullanm─▒yorsan─▒z baz─▒ bitkileride yard─▒mc─▒ tedavi olarak kullanabilirsiniz.
Yazd─▒:  09 Feb 2010 23:23
header;peki sizce?olmas─▒ gereken mi?doktor ├Ânerisi oldugu i├žinmi kabulleniyorsunuz yoga denen hindu gelene─čini..?

osman;evet her┼čey beynimizde bitiyor.. ben dr.la g├Âr├╝┼čt├╝─č├╝mde ilk ├Ânce her┼čey sende bitiyor demi┼čti.. ve hakikaten bitmi┼čti.. ama s─▒k─▒nt─▒ ba┼člay─▒nca 4 y─▒l sonrada olsa tekrarlad─▒.. kendimi yaln─▒z b─▒rakmamaya ├žal─▒┼č─▒yorum ve s├╝rekli bir me┼čguliyet ve dua...

bu arada hangi bitkiler yard─▒mc─▒ olabilir?
Yazd─▒:  09 Feb 2010 23:49
Al─▒nt─▒:
header;peki sizce?olmas─▒ gereken mi?doktor ├Ânerisi oldugu i├žinmi kabulleniyorsunuz yoga denen hindu gelene─čini..?

Insanlarin dert/s─▒k─▒ntilarini bu t├╝r holistik abuk sabuk hareketler ile atacagini sanmiyorum. Fakat; bir nevi stres atilabilir diye d├╝s├╝n├╝yorum yoga ile, sanirim doktorlar da bu y├╝zden oneriyorlar. Eger v├╝cut sagliginiza onem veriyorsaniz, yoga sizin icin fevkalade g├╝zel bir spor olur.

Sizin yeriniz de olsam hayata olumlu bakis saglayacak seylerle ugrasir, bu durumdan kurtulmaya calisirdim.
Yazd─▒:  10 Feb 2010 00:41   Son d├╝zenlenme: osman
Kendini yormadan uzun y├╝r├╝y├╝┼čler ya da hafif tempolu spor yapmal─▒s─▒n.
Al─▒├ž ve sar─▒ kantaron yard─▒mc─▒ tedavide ├žok faydal─▒d─▒r. Almanya'da bilimsel olarak kan─▒tlanm─▒┼č ve alternatif t─▒pta kullan─▒lmaktad─▒r.

Al─▒├ž;  Kalp ve damar sa─čl─▒─č─▒n─▒ koruyucu etkisi vard─▒r. Kalp ritmini d├╝zenler. Al─▒├ž eksterili bitkisel haplar ├žaylar─▒ndan ├žok daha etkilidir.

Sar─▒ Kantaron; Hafif ve orta ┼čiddetli depresyonlarda etkilidir. Etki edebilmesi i├žin minimum 1 ay kesintisiz kullanman gerekir. Bu s├╝re i├žinde s─▒k─▒nt─▒lar─▒n biraz artabilir. Ayn─▒ ┼čekilde sar─▒ kantaron etkili haplar ├žay─▒ndan daha etkilidir.
Solgar ve GNC markalar─▒n─▒n ├╝r├╝nlerini tercih edebilirsin.

Sar─▒ kantaron; St.John┬ĺs Worth
Al─▒├ž; Hawthorn isimleriyle sat─▒l─▒yor.
Yazd─▒:  10 Feb 2010 17:41
Al─▒nt─▒:
Eger v├╝cut sagliginiza onem veriyorsaniz, yoga sizin icin fevkalade g├╝zel bir spor olur.

fiziksel a├ž─▒dan anlad─▒m da ruhsal a├ž─▒dan spor nas─▒l yap─▒cam onu pek anlaymad─▒mgrin_1yine g├Âr├╝┼č├╝n├╝ze sayg─▒ duyar─▒m..

osman bey
al─▒├ž bitkisini yar─▒n al─▒cam in┼č..yaln─▒z sar─▒ kantaron biraz korkuttu beni..s─▒k─▒nt─▒lar─▒n artmas─▒ durumunda benim yarar─▒ma olmaz zarar─▒ma olur ALLAH korusun.. bir hafta bile benim i├žin ├Ânemli ┼čuan..ama al─▒├ž kafama yatt─▒.. bu arada k├╝├ž├╝kken k─▒rm─▒z─▒ yuvarlak bi┼čeyler yerdik ve onunda ismi al─▒├žt─▒.. bildi─čimiz al─▒├žla ayn─▒d─▒r heralde.. ├žok faydal─▒ym─▒┼č. yeni haberimiz oldu..sa─čolun..
Yazd─▒:  10 Feb 2010 20:40
Evet, ayn─▒ al─▒├ž'tan bahsediyoruz.

├ťr├╝nlerin kullan─▒mlar─▒ ve zamanlar─▒ tabiki size ba─čl─▒.
Yazd─▒:  10 Feb 2010 22:04   Son d├╝zenlenme: header
Al─▒nt─▒:
fiziksel a├ž─▒dan anlad─▒m da ruhsal a├ž─▒dan spor nas─▒l yap─▒cam onu pek anlaymad─▒myine g├Âr├╝┼č├╝n├╝ze sayg─▒ duyar─▒m..

Stresli oldugunuz bir zaman da disariya cikip hava almaniz bile ruhsal bir spordur. grin_1 Bu konular biraz derin konular yazmaya kalkarsam sabaha anca biter. Neyse konuyu saptirmiyim. Tekrar gecmis olsun.
Yazd─▒:  10 Feb 2010 23:12
her ikinizede te┼čekkr├╝ ederim.. iyile┼čti─čim zaman buraya mutalaka yaz─▒cam..grin_1zaten k─▒sa bir s├╝re sonra umre ziyaretim olucak..oran─▒n manevi havas─▒ bende bir iz b─▒rakmaz buna eminim.. ho┼č├žakal─▒n...
Yazd─▒:  05 Oct 2012 14:30
Merhaba ben 27 ya┼č─▒nday─▒m ben de panik atak ┼čikayetleri 3 sene ├Âncesinde ba┼člad─▒ ilk ├Ânce ├žarp─▒nt─▒yla ba┼člayan ┼čkayetler ┼ču anda ba┼č d├Ânmesi tarz─▒nda kendini g├Âsteriryor yolda tek ba┼č─▒ma y├╝r├╝yeemez hale geldim neredeyse herkeste durum farkl─▒l─▒k m─▒ g├Âsteriyor acaba sizin ├Ânerece─činiz tavsiyeler nelerdir?
Yazd─▒:  06 Oct 2012 22:27   Son d├╝zenlenme: osman
Ba┼č d├Ânmesi ve yolda tek ba┼č─▒na y├╝reyememek, beklenti anksiyetesi ya┼čad─▒─č─▒n─▒ g├Âsteriyor.

Ba┼č d├Ânmesi beyin yeterli oksijeni almad─▒─č─▒ zaman daha ├žok ortaya ├ž─▒k─▒yor. Yap─▒lacak en iyi ┼čey, nefes egzersizleri ile diyafram─▒ geli┼čtirmek ve v├╝cuttaki oksijen oran─▒n─▒ artt─▒rmak olmal─▒d─▒r.

Di─čer tavsiyeler
- Uykuya ve uyku saatlerine azami dikkat.
- Her sabah tempolu y├╝r├╝y├╝┼č.
- Kafandaki sorunlardan uzakla┼čmak. (panik atak, senelerce i├žinde biriktirdiklerinin d─▒┼ča vurumudur)

Tek ba┼č─▒na d─▒┼čar─▒ya ├ž─▒kabilirsin. Bu tamamen senin elinde, panik atak ya┼čayan kimse ├ž─▒ld─▒rm─▒yor. Bunu kafandan mutlak atman gerekiyor.

Arkada┼č deste─či ve uzman kontrol├╝yle hay─▒rl─▒s─▒yla daha iyi olursun.
Allah ┼čifa versin.
Yazd─▒:  07 Oct 2012 12:23
Benim gibi bu durumu ya┼čayan bir ├žok ki┼či var bunun da fark─▒nday─▒m fakat birebir bu durumla kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kalmak ├žok zor.Ama in┼čallah bu durumda ge├žicidir.Osman bey ilgileriniz i├žin ayr─▒ca te┼čekk├╝r ederim.
Yazd─▒:  09 Oct 2012 20:58
├çok yak─▒n bir arkada┼č─▒mda ayn─▒ sorun var(d─▒)
Tutar kolundan evden d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kar─▒rd─▒m.
Hafta sonlar─▒ zorla spora g├Ât├╝r├╝rd├╝m. Hatta lunaparka bile g├Ât├╝rd├╝m grin_1 Sanada tavsiyem insanlardan uzakla┼čma...

Korkarsan, ba┼čaramazs─▒n!
Yazd─▒:  21 Apr 2014 23:25
bende panik atak hastas─▒y─▒m. doktor baz─▒ ila├žlar verdi onlar─▒ kullan─▒yorum.
hastal─▒k ┼č├Âyle ba┼člad─▒:
bi sabah aniden uyand─▒m, nefes alam─▒yorum ve kendimi farkl─▒ bir d├╝nyada g├Âr├╝yorum.
kalbim yerinden ├ž─▒kacak gibi at─▒yor.
beynim uyu┼čtu.
sol kolum uyu┼čtu ve a─čr─▒ var.
bunlar─▒n hepsi olurken ben kendimi balkonda buldum ve derin nefes alarak ya┼čama tutunmaya ├žal─▒┼č─▒yorum.
kesin ├Âl├╝yorum dedim i├žimden ve bir yandan dua ediyorum, rabbim beni ├Âld├╝rme diye.
sonra her┼čey normale d├Ân├╝nce do─čru doktora acil servise gittim. r├Ântgen ve tahliller sonucunda bir ┼čey ├ž─▒kmad─▒. sadece b├╝y├╝k tansiyon 13, k├╝├ž├╝k tansiyon 9 ├ž─▒kt─▒.
Doktor bana sende panik atak var, biliyor muydun dedi. Yok dedim ben erkek adam─▒m bende panik atak olmaz. o zamana kadar bunu bir bayan hastal─▒─č─▒ olarak duyard─▒m ama panik hastal─▒─č─▒n─▒ ben farkl─▒ alg─▒lard─▒m.
Kad─▒n─▒ acele ettirince pani─če kap─▒l─▒yor ve eli aya─č─▒ bir birine dolan─▒yorsa, bu panik atak hastal─▒─č─▒d─▒r diye d├╝┼č├╝n├╝yordum. cool
Sonunda ├Âyle olmad─▒─č─▒n─▒ ya┼čayarak ├Â─črendim.

Sizlere tavsiyem:
Stresli ortamlardan uzak durmaya ├žal─▒┼č─▒n
Kendinize bir hobi bulun ve bo┼č zamanlar─▒n─▒zda onunla ilgilenin
Arkada┼člar─▒n─▒zla sohbet edin, i├žinizi bo┼čalt─▒n.
Bol spor ve y├╝r├╝y├╝┼č yap─▒n.
Aman uykuya dikkat edin. Zaman─▒nda uyuyun ve uyan─▒n.
Muhakkak bi uzmandan destek al─▒n.
├ľzel doktorlar ├žok pahal─▒, devlet hastanelerinde muayene olman─▒z sizin i├žin daha ekonomik olabilir.
─░nan─▒n doktorlar─▒n yapt─▒klar─▒ tek ┼čey s─▒k─▒nt─▒n─▒za g├Âre ila├ž yazmak. Kontrollere gitmekte ├╝cretli smirk

Sa─čl─▒─č─▒n de─čerini iyi bilmek gerekiyor.
Para kazanal─▒m diye deliler gibi ├žal─▒┼čt─▒k, uykusuz kald─▒k ama bu sefer sa─čl─▒─č─▒m─▒zdan olduk.
birde kazand─▒klar─▒m─▒z─▒ doktorlara harcad─▒k sad

herkeze ┼čifalar dilerim. Rabbim dualar─▒m─▒z─▒ kabul etsin.
Yazd─▒:  28 Feb 2017 19:56
Selamun aleykum ben 18 yasndaym ama 2 aydr panik atak hastasiyim  Ama bnde cok farkli belirtiler oluyo herkeste oluyomu
# gozde fena bir agri
#mide bulantisi
#basta uyusma-ve agri
#kolda uyusma ve halsizlik
#beyin kanamasindan olcem korkusu onceden kalp krizinden olmekten korkardim simdi isse beyin kanamasn olcek korkusu
#uyuyamama#fena batmalar vucudumda#korkular evden cikamama#bunalm gecirme#titreme-ateslenme #kimseye guveneme #kulakta cinlama
Bunlar onceden ck yogun oluyodu yarisi gecti ama olum korkisu fln hala var napcam ilacida braktim
Yazd─▒:  23 Apr 2017 18:00
Aleyk├╝m selam arkada┼č─▒m; ├žok ge├žmi┼č olsun, Allah tez zamanda ┼čifalar versin in┼čallah...
Ana Sayfa