»Kullanıcı: »Åžifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / Ä°ÅŸletim Sistemleri ve Donanımlar / Lütfen yardım ntfs.sys hatası

Lütfen yardım ntfs.sys hatası:

Yazdı:  28 Jun 2011 06:46
Merhaba,
Yanlışlıkla pc nin bağlı olduğu çoklu prizin düğmesini kapattım.Sonra açmak istediğimde sürekli kendini resetleyip bu hatayı veriyor:
Stop:0x00000024(0x0011902FE, 0XF78EE814, 0XF78EE510, 0XF6249167)
ntfs.sys Adress F6249167 base at F623C0C0, Datestamp 480dec0c

sonra bu harddiski çıçarıp, eski harddiski takıp format attım.Herhangi bir sorun yaşamadım.

Osman bey ve kesin bu sorunu çözebilen arkadaslardan ricam yardımlarını esirgememeleri.

Şimdiden teşekkür ederim.
Yazdı:  28 Jun 2011 20:37
Sorun çıkaran harddiski tak bilgisayarı aç, bios menüsünden hemen sonra F8'e sürekli basarak kaşına gelen seçeneklerden Güvenli Mod'u seç. Bilgisayar açılırsa, sadece yeniden başlat yaparsın.
Yazdı:  29 Jun 2011 01:59
Pc yi yeniden başlattığımda zaten bişey yapmama-biosa girmeme gerek kalmadan- normal oturum, güvenli mod vb seçenekleri veriyor.
hangi modu secersem seceyim, yine reset atıyor.
Yazdı:  29 Jun 2011 22:52
O zaman harddiskin başka bir makineye ikinci harddisk olarak takılıp, windows üstünden hata denetlemesi yapılması gerekiyor.
Yazdı:  30 Jun 2011 03:44
Teşekkür ederim.Deneyip size dönecem.
Yazdı:  01 Jul 2011 16:21   Son düzenlenme: istebolesey
Bu arada başka bir pc de ikinci hdd olarak denerken, bios ta herhangi bir ayar yapmaya gerek varmı?
windows üstünden hata denetlemesi derken? xp cd sini takıpmı?cevap evetse xp format cd sini takıp ne yapmam gerek?
NOT:Kendi pc imdeki çalışan hdd mevcutken bu arızalı olanı taktım. yeniden başlatırken nedense aynı hatayı-yukarda yazdığım kodlu- verdi..bios ve kablolarda bi yanlışmı yaptım acaba?
Yazdı:  03 Jul 2011 16:52   Son düzenlenme: osman
Aslında o işlem biraz daha teferruatlıdır.
Masaüstü bilgisayar kullanıyosan, boştaki bir sata girişine takacaksın.Windows açıldığında bilgisayarımdan her iki harddiski de görmen gerekiyor. Ide hdd kullanıyorsan, sağlam olan master, arızalı olan slave olacak şekilde hdd üzerinden jumper ayarı yapman gerekiyor.

dizüstü bilgisayarda teknik malzeme gerektirir.
Harici hdd kutusundan hdd çıkarılır, sorunlu hdd takılır ve usb girişinden bilgisayara bağlanır.

Bilgisayarımdan sorunlu hdd görünür, sağ tıklanır Özellikler > Araçlar > Şimdi Denetle kısmına gelinir. Sadece "Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt" işaretlenir ve denetim başlatılır.
Yazdı:  03 Jul 2011 17:52
benim bilg. da açılmıyo tam açılırken mavi ekranda yazılar çıkıyo virüs taraması felan diyo. ne yapmam gerekirkiconfused
Yazdı:  04 Jul 2011 04:40   Son düzenlenme: istebolesey
Osman hocam,
dediğiniz işlemi yaptım.Olmadı.sonuç aynı.
Çalıçan eski harddiskimi çıkarıp, çalışmayan yeni harddiskimi taktım.(ikiside sata)
Slax ile boot cd si hazırlayıp boot ettim.Bozuk harddiskimdeki tüm bilgilere eriştim.Yani sorun donanımsal değilmiş..
şimdiki sorun ise slax ile girebildiğim ve donanımsal hatası olmayan harddiskimi eski haline nasıl getirebileceğim.Yani windowsla çalışır hale nasıl getirebileceğim?
slax ile çalıştırıp her turlu kullandıktan sonra windowsla açmaya çalıştığımda eski hatayı verdi.Bende bozuk harddiskimi çıkarıp çalışan harddiskimi taktım ve şimdi onu kullanıyorum.
Sizden ricam donanımsal sorunu olmayan -yeni- harddiskimi nasıl windowsla çalışır hale getirebileceğimi sırasıyla anlatmanız.Umarım bilginiz dahilindedir.
İlginize çok teşekkür ederim..
busenaz sanırım senin format cd inde sata-raid sürücü eksikliği var.Yada ramleri kırmadan dikkatlice sök-tak.Tam olarak -mavi ekranda- yazan hata kodunu verirsen soruna burdan cevap bulabileceğini düşünüyorum.
Yazdı:  04 Jul 2011 04:43
Son olarak:bilgisayarım masaüstü.
Yazdı:  05 Jul 2011 00:09
yazdıklarıızdan pek fazla bişey anlamadım ntebokk kullanıyorum dediklerinzi nasıl yapıcam
Yazdı:  10 Jul 2011 12:29   Son düzenlenme: osman
Alıntı:
şimdiki sorun ise slax ile girebildiğim ve donanımsal hatası olmayan harddiskimi eski haline nasıl getirebileceğim.Yani windowsla çalışır hale nasıl getirebileceğim?

Donanımsal bir sorun olmadığı kesin. Ani kapanmadan dolayı işletim sisteminin diski yapı taşlarından birisi bozulmuş.
Windows kurulum cd'si ile kurtarma (recovery) konsolunu deneyebilirsin. Recovery konsolunda parola sorabilir. İlk kurulumda admin parolası girdiysen, o parolaya ihtiyacın olacaktır.

Alıntı:
benim bilg. da açılmıyo tam açılırken mavi ekranda yazılar çıkıyo virüs taraması felan diyo. ne yapmam gerekirki

Donanımsal bir hata olabileceği gibi, virüslerden kaynaklı yazılımsal bir hata da oluşmuş olabilir.

Bilgisayarın donanımsal alt yapısı hakkında fazla bilgin yoksa, yakınındaki bir bilgisayar servisine başvurabilirsin.
Yazdı:  14 Jul 2011 23:08
windows kurulum cd si ile hdd yi görmüyorum.yukluyor diyor ama sonrasında mavi ekran ve ntfs.sys  0x000000024 hatası
yani onarım menusune ulaşamıyorum.
Yazdı:  15 Jul 2011 17:59
Bios ayarlarından sata/ahci mod ayarlarını değiştirip tekrar deneyin.
Yazdı:  15 Jul 2011 21:05
Birkaç yerde sata ahci var hangi menudeki hangi ayarları yapmam gerektğini söylermisiniz?
Yazdı:  17 Jul 2011 01:41   Son düzenlenme: osman
Merhaba,
Sorun çözüldü.
İlerde faydası olması umuduyla çözümü paylaşıyorum.

http://www.beles.org/forumum/article1584.htm
Yazdı:  20 Dec 2011 21:12
@istebolesey

Teşekkürler kardeşim.Yaşadığım aynı sorunu verdiğin linkteki GParted programı ile kolay bir şekilde çözdüm.
Ana Sayfa