»Kullanıcı: »Åžifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Teknoloji / Ä°ÅŸletim Sistemleri ve Donanımlar / Mavi Ekran CHKDSK/F Uyarısı, Yardım

Mavi Ekran CHKDSK/F Uyarısı, Yardım:

Yazdı:  24 Jan 2010 17:05
Selam

Bilgisayar açılışında mavi ekran çıkıyor ve CHKDSK/F yapın diyor.Bunu nasıl yapabilirim?
Yazdı:  24 Jan 2010 19:13
iÅŸletim sistemin xp ise
başlat>çalıştır>cmd bu komutu uyguladıktan sonra karşına gelen pencereye(dos)chkdsk.exe yaz
Yazdı:  25 Jan 2010 23:27
Disk tablosunda bozulmalar meydana gelmis. Bu haliyle kullanamazsiniz. Sistem acilirken dos komut ekranından veya suskun04'ün dedigi gibi baslat > calistirdan cmd yazarak, chkdsk /f parametresi ile disk üzerindeki hatalarin onarilmasi gerekmektedir.

daha sonra WinXP baslatilinca disk birlestir islemini gerceklestirebilirsiniz. Kolay gelsin.
Yazdı:  26 Jan 2010 00:35
Bilgisayar açılmıyorki, başlat-çalıştır-cmd yapayım...

Sistem/pc açılırken dos komut ekranında nasıl chkdsk /f yapacağımı anlaşılır şekilde söylermisin?
Yazdı:  26 Jan 2010 03:33
ilk bas bir format cd si tak cd/dvd rom'a. daha sonra;
CD'den boot, Daha sonra R'ye bas (onayla). zaten orada karsina ms-dos cikacak. Kolay gelsin.
Yazdı:  26 Jan 2010 15:39
Dediğini yapmaya çalıştım:
cd taktığımda cd den onyukleme için herhangi bir tuşa basın diyor, sonrada bi tuşa bastığımda format atmaya başlıyor.bileşenler yükleniyor vesaire.....

Yani dediğin gibi R ye basmak nasip olmuyor bir türlü biglol
Yazdı:  26 Jan 2010 22:33
f8'e bastiktan sonra, Onarmak icin R'ye basin demesi lazim, R'ye bastiginda, Dos ekrani karsina cikar, su anda denedim kendi bilgisayarim da, sorunsuz sekilde oluyor.

Vista mi kullaniyorsunuz XP'mi ?
Yazdı:  27 Jan 2010 15:44
Xp sp3 kullanıyorum.
Anladığım kadarıyla pc açılıştan sonra mavi ekran hatası verip chkdsk /f yapın dediğinde;

resetleyip f8 e basıyorum, sonrada chkdsk /f mi yapıyorum?yoksa C:\chkdsk /f mi? bu sorunu çözebilmek için?
Yazdı:  28 Jan 2010 23:17
XP cd sini takiyorsunuz, On yükleme yapmak icin bir tusa basiyorsunuz, Daha sonra F8'e basiyorsunuz, daha sonra onarmak icin R'ye basiyorsunuz.

Cikan dos ekranina chkdsk /f yaziyorsunuz, Bu kadar. Yapamadiginiz taktirde bilgisayarinizi formatlayin.
Yazdı:  29 Jan 2010 01:29   Son düzenlenme: osman
Manuel mod.

Masaüstünde Bilgisayarıma çift tıkla, Sabit diskine sağ tıkla > Özellikler > Araçlar ve Hata Denetimi'nde Şimdi Denetle'ye tıkla. Karşına çıkan iki kutuyu işaretle ve başlat'a bas.
Yazdı:  26 Sep 2010 19:03
sata hdd sorunu olabilir mi acaba benimde başıma gelmişti xp kurmaya çalışıyordum aynı uyarıyı alıyordum. sata hdd driverinde sorun olmuş olabilir belki. sata driverleri olan bi xp cdsiyle düzeltme yapmayı deneyebilirsin..
Yazdı:  29 Sep 2010 15:28
Çok teşekkür ederim.
Yazdı:  30 Oct 2010 00:08
arkadaslar sorunu ben cözdüm. bendeki toshıba satellite a 350 leptapda veriyordu hatayı.cözüm: setup ayarlarına giriyoruz advanced secenegine geliyoruz sata contreller mode secenegi normal ayarı AHCI  seklinde bunu  compatiblity olarak degistiriyoruz formatı atmaya baÅŸlıyoruz kolay gelsin ÅŸimdiden
Ana Sayfa