»Kullanıcı: »Åžifre: Beni hatırla?

Sunucu Sistemleri ?:

Yazdı:  12 Jan 2010 03:30
Merhaba ben server makinalar hakkında bilgi topluyorum sorularım şunlar;
Bir sunucu makinada nasıl birden çok ip bulnur mesela oyun suncularında  ex:
xxx.xxx.xxx.200
xxx.xxx.xxx.201
xxx.xxx.xxx.202
bunu nasıl sağlıyorlar benim bildiğim bir bilgisayarın tek ip si olur :S
aslında başka sorum yok bu soruyu çözmek tüm sorunları çözecek grin_1 yardımcı olursanız sevinirim...
Yazdı:  13 Jan 2010 00:00
yerel ağ bağlantısı tcp/ip altından istediğin ip numarasını verebilirsin. aynı ip 2 bilgisayara verilmez, ip çakışması olur.
Yazdı:  14 Jan 2010 01:21
ya hani oyun sunucualrı varya onların mesela boyle seri halinde ip adresleri var :
xxx.xxx.xxx.200
xxx.xxx.xxx.201
xxx.xxx.xxx.202
xxx.xxx.xxx.203
xxx.xxx.xxx.204
xxx.xxx.xxx.205
xxx.xxx.xxx.206
xxx.xxx.xxx.207
xxx.xxx.xxx.208
şimdi bunlar bunu sağlıyor bir türlü bulamadım :S
Yazdı:  14 Jan 2010 20:35
yokmu cevap verecek kimse ya :S
Yazdı:  15 Jan 2010 02:31
sunucu dediÄŸinde birer bildiÄŸin bir bilgisayar.
Bölgelerindeki telekom kurumundan statik ip adresi alıyorlar ve her bilgisayara bu ip ile bağlantı sağlanıyor.

Mesela sen internete her bağlanışında bir ip adresi alıyorsun, onlar sabit ip ile sunucularını sürekli online tutuyorlar. İstersen sende sabit bir ip adresi alıp, bilgisayarını sunucu yapabilirsin. Tabi bunun için bilgisayarın biraz verimli olmalı grin_1
Yazdı:  15 Jan 2010 16:46
the blue beni anlayamıyorsun arkadaşım x)
söylediklerini biliyorum benim bilmediğim konu şu bir bilgisayarsa sunucular ve benim bildiğim senin de söylediğin gibi her bilgisayarın bir ip si var ise bu sunucuların nasıl bi ton ip si oluyor örneğini de verdiğim gibi oyun sunucuları mesela ya da ne bilim hostlar ???
Alıntı:
xxx.xxx.xxx.200
xxx.xxx.xxx.201
xxx.xxx.xxx.202
xxx.xxx.xxx.203
xxx.xxx.xxx.204
xxx.xxx.xxx.205
xxx.xxx.xxx.206
xxx.xxx.xxx.207
xxx.xxx.xxx.208
şimdi bunlar bunu sağlıyor bir türlü bulamadım :S
Yazdı:  15 Jan 2010 23:04
osman abi nerdesin ya senden baÅŸka cevap vercek yok anlaşılan  =)
Yazdı:  15 Jan 2010 23:57
her ülkenin belirli bir ip aralığı var ve bu ip adreslerini o ülkedeki ilgili kurumdan alıyorlar.
her sunucunun 1 ip adresi oluyor, her sunucuya ayrı ip üstünden bağlanılıyor.
Yazdı:  21 Jan 2010 13:24
biglolbiglolbiglol the blue cevaplaqrın için yardım etme isteğin için çok teşekkür ederim ama istediğim cevapbı almış değilim grin_1 söylediklerini biliyorum benim anlamadığım her sunucunun bir ip adresi var diyorsun ama bir cs server mesela bak netten onun bir ton ip si var ve bu her ip ayrı bir server bunları kiarlıyolar şimdi bir sunucunun nasıl bu kadar çok ip adresi var bana anormal gelen bu senin de dedğin gibi her sunucunun 1 ip adresi olduğunu biliyorum ben :S???
Yazdı:  22 Jan 2010 01:43
İstediğin kadar ip adresi alıp, sunucuya komut ile atayabiliyorsun. Herhangi bir ip adresinde sorun olursa diğer ip adresi ile bağlanabiliyorsun.

ip atamak için

pico /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0:0

şeklinde örnek bir komut satırı kullanılabilir.
Yazdı:  23 Jan 2010 00:32
regalog; senden de foruma yazdığın (kopyala/yapıştır olmayan) yararlı bir paylaşım göremedik?
Yazdı:  25 Jan 2010 13:50
the blue çok teşekkür ederim cevabın için osman abi ben henüz bir öğrenciyim (: ayrıca bak kendi açtığım konuyu bile unutmuşum yani fazla giremiyorum forumlara girdiğimde de yardım edebileceğim bir konu var mı diye bakıyorum.Ama burda genelde driver istiyorlar ve sabit konularla gidermişsin bunları zaten wink Kopyala yapıştır demişssin biglol e abi kendim bir şey icat edersem ilk burda paylaşacam söz wink ama bende bildiğim her şeyi forumalrdan öğrendim kopyalayıp yapıştırmasam bile başka yerde gördüğüm şeyi elimle yazarım e yine aynı şey (:
Yazdı:  25 Jan 2010 14:08
The blue bana mail adresini falan verebilirmisin sana sormam gereken ÅŸeyler var da (: korkma fazla meÅŸgul etmem seni (: cevap verebildiÄŸince wink
Ana Sayfa