»Kullanıcı: »Åžifre: Beni hatırla?
Beles.Org / Sosyal / Hikayeler / Cennet KomÅŸusu

Cennet KomÅŸusu:

Yazdı:  21 Mar 2006 18:48
Vaktiyle padişahlardan biri şehri dolaşmaya çıkmıştı.Tanınmamak için kıyafetlerini değiştirmiş,yanına da bir kölesini almıştı.Halkın kendi yönetimi hakkında neler düşündüğünü öğrenmek istemişti.
        Mevsim kış idi.SoÄŸuk,her yeri kasıp kavuruyordu.Yolu bir mescide düştü.Ä°ki yoksul bir köşede titreyerek oturuyordu.Gidecek baÅŸka yerleri yoktu.Onların ne konuÅŸtuklarını merak eden padiÅŸah yanlarına sokuldu.
        Fakirlerden ÅŸakacı olanı soÄŸuktan ÅŸikayet ediyordu.
       -Yarın cehenneme gittiÄŸimizde bizim padiÅŸahı oraya sokmayacağım!Cennetin duvarına yaklaÅŸtığını görürsem,pabucumu çıkarıp kafasına vuracağım.Öteki merakla sordu:
       -Onu niçin cennete sokmayacakmışsın?
       -Tabii sokmam.Biz burada soÄŸuktan donarken o sarayında keyif sürsün.Bizim halimizden haberdar olmasın.Sonra da kalkıp cennette bana komÅŸu olsun.Ben öyle komÅŸuyu istemem arkadaÅŸ,dedi.Gülüştüler.
     PadiÅŸah kölesine:
      -Bu mescidi ve adamları unutma!Dedi.
Saraya dönünce mescide adamlarını yolladı.İki fakiri alıp saraya getirdiler.
Zavallılar başımıza neler gelecek diye korkuyla bekleşirken onları dayalı döşeli bir odaya yerleştirdiler.
      -Burada yiyip,içip,yatacak,padiÅŸahımıza dua edeceksiniz.Cennette size komÅŸu olmasına karşı çıkmayacaksınız,dediler.
Padişah ne iyi kalpli imiş,değil mi? Peygamberimiz yoksula yardım edenleri şöyle övmüştür:”Bir mü’mini dünya dertlerinde kurtaranı,Allah,ahiret dertlerinden kurtarır.”
Yazdı:  15 Sep 2007 17:00
güzel paylaşım
Ana Sayfa